Oto ekspertiz nedir bu işlem kısaca; bir aracın bir uzman tarafından teknik ekipmanlar kullanılarak incelemesi ve bu inceleme sonucunda elde ettiği bilgileri bir rapor halinde derleyerek araç sahibine sunması işlemidir.

Oto expertiz nedir sorusunun cevabı aynı zamanda bu hizmet dalında uzman olan kişiyi de ifade eder. Üst düzey ekipmanlar kullanabilen ve yeterli teknik bilgiye sahip uzman kişi, oto ekspertiz uzmanı olarak da tanımlanabilir.

Bu işlem sonucunda elde edilen rapora oto ekspertiz raporu denir. Bu raporun yorumlanması ve değerlendirilmesi gerekir.

Firmalar, ekspertiz işlemi boyunca yapılan tüm teknik kontrollerden elde edilen bilgileri, rapor üzerinde oldukça anlaşılır bir şekilde girerler. Bu sayede araç sahibi bir uzman olmasa bile raporu yorumlayabilir.

Oto Ekspertiz Nedir? Nasıl Olunur ?

Oto ekspertiz nedir bu işlem belli bir süre kullanılmış olan araçlar için yapılan bir işlemdir. Kullanımda olduğu süre boyunca teknik bakımdan hasar görüp görmediği, performansında ne derece değişim olduğu gibi merak edilen ayrıntılar bu işlem sonucunda anlaşılır. Ayrıca araca dair kozmetik detaylar da yine bu inceleme kapsamındadır.

Oto expertiz nedir bir kişinin ekspertiz olması ve aracı teknik kontrolden geçirebilmesi için bazı şartları sağlıyor olması gerekir. Bu şartlar, en başta ilgili yasalar kapsamında belirlenmiş şartlardır. Bu şartların başında; kişinin en az bir MYO ya da lisans programından mezun olması, gelmektedir. Daha ayrıntılı şartlar Hazine Müsteşarlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan “Sigorta Eksperleri Yönetmeliği” ekinde bulunabilir.

Oto Expertiz Nedir? Ne iş yapar?

Oto ekspertiz nedir özellikle ikinci el araç pazarında satışa sunulan bir aracın gerçek değerinin anlaşılabilmesi bakımından önemli bir işlemdir. Çünkü bir aracın değerinin anlaşılabilmesi ya da değeri hakkında bir tahmin yürütülebilmesi bakımından teknik altyapısı son derece önemli olmaktadır. Bu sorusunun cevabı aynı zamanda bir araç için değerin belirlenmesine yönelik ileri derece uzmanlık gerektiren teknik kontrolleri kapsayan bir işlem olarak tanımlanabilir. Bu sayede elde edilen rapor incelenir ve söz konusu ikinci el durumundaki aracın değerine dair bir tahmin yürütmek mümkün olur. Oto ekspertiz aşamaları için tıklayınız. Hakkımızda daha fazla bilgi almak için facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

ŞİMDİ ARA
YOL TARİFİ